ΑΕΚ - Μπέος: "Διπλό" από... ημίχρονο!

ΑΕΚ - Βόλος
Σε... κακό δαίμονα της ΑΕΚ αναδεικνύεται η νεοσύστατη (μόλις πέντε ετών και μόλις τρεις -φέτος είναι η τέταρτη- σεζόν στην Super League) ομάδα του Βόλου. Με την νίκη του Σαββάτου στο γήπεδο της Ριζούπολης «Γεώργιος Καμάρας» η Θεσσαλική ομάδα έχει δύο νίκες σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος με γηπεδούχο την ΑΕΚ. Οι άλλες δύο αναμετρήσεις έληξαν με νίκη της ΑΕΚ (3-2 στις 20 Οκτωβρίου 2019 στην παρθενική χρονιά του Βόλου στην Super League) και ισοπαλία (2-2 στις 21 Δεκεμβρίου 2020). Στα δύο παιχνίδια που ακολούθησαν ο Βόλος επικράτησε:

➣ Στις 30 Ιανουαρίου 2022, στο Ολυμπιακό στάδιο: 1-2. Ο Βόλος πήρε την νίκη με δύο γκολ του Φαν Βέερτ στο 16ο και 85ο λεπτό, ενώ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Αραούχο στο 20ο λεπτό.

➣ Στις 27 Αυγούστου 2022, στην Ριζούπολη: 0-1. Ο Βόλος πήρε την νίκη με το γκολ του Μίλος Ντέλετιτς στο 19ο λεπτό!

Ανεξαρτήτως έδρας οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί επτά (7) φορές συνολικά (πάντα για το πρωτάθλημα), με την ΑΕΚ να "μετρά" τρεις νίκες, τον Βόλο επίσης τρεις και μία μεταξύ τους αναμέτρηση έχει ολοκληρωθεί ισόπαλη.

Ένα ακόμη ενδιαφέρον στατιστικό που προκύπτει από το παιχνίδι της Ριζούπολης είναι ότι η ΑΕΚ τα οκτώ τελευταία χρόνια δεν κάνει ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αφού τις τέσσερις από τις οκτώ σεζόν (τις μισές δηλαδή) δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της.

Τις αγωνιστικές περιόδους 2015-16, 2017-18, 2021-22 και φέτος (2022-23) δεν κατάφερε να νικήσει στο δεύτερο ματς του πρωταθλήματος. Τις σεζόν 2018-19 έκανε τρεις νίκες στο ξεκίνημα, ενώ το 2016-17 και το 2019-20 και το 2020-21 δύο.