Με Λιβάι, αλλά χωρίς στόπερ, στην Αγγλία!

AEK
Το ισόπαλο (1-1) παιχνίδι με τον Ολυμπιακό δεν με ενέπνευσε να ασχοληθώ και να γράψω κείμενο. Κρατώ μόνο το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου (η καλύτερη εκδοχή της ΑΕΚ συγκρινόμενη με τις κορυφαίες της στιγμές στην περασμένη σεζόν), τον... Ζίνι και τα κείμενα με τις αναλύσεις των (περισσοτέρων) ρεπόρτερ του Ολυμπιακού που αν δεν γνώριζες το σκορ θα νόμιζες ότι ο Ολυμπιακός νίκησε και μάλιστα διά περιπάτου. Ας είναι...

Τι "πετώ" από το ντέρμπι; Το ότι η ΑΕΚ μετά το γκολ του Πόνσε κατέρρευσε (κυριολεκτικά όμως)! Μόλις στο 25ο λεπτό; Πώς, πού, πότε, γιατί; Επανήλθε βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο. Όχι στα επίπεδα του ξεκινήματος, αλλά τουλάχιστον είχε τον έλεγχο του αγώνα. Εκείνα τα 20-25 λεπτά δεν θέλω να τα ξαναδώ, θύμισαν ΑΕΚ προ Αλμέιδα εποχών.

Τι άλλο με εξέπληξε αρνητικά; Οι μόλις οκτώ τελικές προσπάθειες! Δεν ξέρω πόσο πίσω (χρονικά) πρέπει να γυρίσω για να δω την ΑΕΚ με μονοψήφιο αριθμό τελικών προσπαθειών. Η ομάδα δεν είναι (ακόμη) σε καλό επίπεδο έντασης και ρυθμού, αυτό ήταν γνωστό και πριν από το ντέρμπι.

Πάμε παρακάτω γιατί μας περιμένει η πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Και τί πρεμιέρα! Κόντρα σε μία ομάδα που βγάζει μάτια στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου, στην Premier League. Κόντρα σε μία ομάδα που ξεκίνησε με τέσερις νίκες στα πέντε πρώτα παιχνίδια και προέρχεται από επιβλητική τριάρα μέσα στο Μάντσεστερ επί της Γιουνάιντ.

Κόντρα στην Μπράιτον (της δεδομένης χρονικής περιόδου) ακόμη και η πλήρης ΑΕΚ για ήττα θα πήγαινε (και με την ευχή να... σπάσει ο διάολος το ποδάρι του μήπως και προκύψει κάτι καλύτερο). Πλέον χωρίς Βίντα - Μουκουντί, με Λιβάι και Γκάτσι να βρίσκονται στην αποστολή, αλλά να έχουν να αγωνισθούν από... (πότε άραγε;) και να λογίζονται (υποθέτω) μόνο ως αλλαγές τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα.

Απορρίπτεις την πιθανότητα θετικού αποτελέσματος (θα με ρωτήσετε δικαίως); Όχι και θα ήθελα να δω την ομάδα να διεκδικεί τις πιθανότητές της. Αναρωτιέμαι για το τι (και πως) θα παρατάξει την ομάδα ο Αλμέιδα. Ποιος θα είναι ο παρτενέρ του Μήτουγλου στο κέντρο της άμυνας; Ο Σιντιμπέ; Ο Χατζισαφί; Ο Σιμάνσκι; Θα αλλάξει παράταξη (λόγω της απουσίας των δύο βασικών στόπερ) και θα παίξει με τριάδα στο κέντρο της άμυνας;

Θα ξεκινήσει με τον Λιβάι στην κορυφή της επίθεσης παρότι έχει να αγωνισθεί από τα πρώτα λεπτά του εκτός έδρας αγώνα με την Αντβέρπ; Θα προτιμήσει Πόνσε παρότι προέρχεται από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό όπου αγωνίσθηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι (106 λεπτά); Ή θα κάνει κάποια έκπληξη (τύπου Άμραμπατ); Υπομονή μέχρι αύριο και θετική ενέργεια παρότι οι... νόμοι του ποδοσφαίρου δεν μας ευνοούν στην παρούσα αναμέτρηση...