Οι «ντοπιέτες» του Levi Garcia

Levi Garcia
Είχα γράψει τον περασμένο μήνα άρθρο για τον Λιβάι Γκαρσία (Levi Garcia). Σχετικά με την ευρύτερη, αλλά ειδικότερα με την φετινή, παρουσία του στην ΑΕΚ. 13 τέρματα σε ισάριθμες αναμετρήσεις μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα (861 αγωνιστικά λεπτά). 13 γκολ σε 41 τελικές προσπάθειες (2/2 στα play off).

Στην πρεμιέρα των play off, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Λαμία, αγωνίσθηκε για περίπου 15 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) και... πρόλαβε να σκοράρει δύο (το ένα τέρμα πιο όμορφο από το άλλο) σε ισάριθμες τελικές προσπάθειες).

Σύμφωνα με την διοργανώτρια αρχή ήταν η τέταρτη φορά στην φετινή αγωνιστική περίοδο (2023-2024) και πρώτη σε εκτός έδρας παιχνίδι της ΑΕΚ που ο Λιβάι πετυχαίνει δύο τέρματα στο ίδιο παιχνίδι. Η αρχή έγινε στο νικηφόρο 3-0 με την Κηφισιά εντός έδρας, το έκανε πάλι στο εντός έδρας 2-2 με τον Παναθηναϊκό, αλλά και στο 3-0 με τον Βόλο στην Νέα Φιλαδέλφεια.